Vaša korpa

Pecanje Šarana Na Jesen 🎣🍁

Pecanje Šarana Na Jesen 🎣🍁

Oct 06, 2024

0 komentara

👉 O tome šta je sve neophodno znati ali i primeniti u šaranskom ribolovu tokom jesenjeg perioda pišemo u ovom blogu, od izbora mamaka za udice pa do izbora mesta na kojem pecamo...

📌 Počinjemo od izbora mesta, jer je to najbitnija stavka na koju se sve ostalo nadograđuje. Ono što moramo odmah na početku da naglasimo je da početak jeseni i kraj jeseni nisu isti pojmovi, uslovi su različiti, temperatura vode se menja a samim tim i metabolizam šarana, razlika u dubini na kojoj jede, šta-više i arome koje mu više ili manje odgovaraju, zato ćemo podeliti ovaj blog na tri dela, odnosno početak jeseni, sredina jeseni, kao i kraj jeseni - kasna jesen ili početak zime.

🍃 Početak Jeseni:
Početkom jeseni temperature vode su još uvek toplije, na našim vodama prosečno 18-21°C, što nam govori da taktika pecanja treba da bude više prilagođena kao kod letnjeg ribolova. Šaran u ovom periodu najviše posećuje mesta sa dubinom od oko 3-4m, bilo da je to glinovita podloga, pesak, šljunak, još ako ima na takvim mestima u vodi i nekog granja ili panjeva, to je pun pogodak gde bi trebalo da tražimo šarana. Ovo nije uvek striktno tako i da šaran neće posetiti neka dublja ili plića mesta, to zavisi i od vremenskih uslova, napr. pritiska koji diktira u kojem sloju vode ili na kojoj dubini će šaran najviše boraviti, ali u 90% slučajeva kada su uslovi povoljni šaran se hrani na toj dubini, jer se na takvim mestima nalazi njegova prirodna hrana i tu najlakše dolazi do lakog zalogaja. Sisteme plasiramo na kosinu, to pravilo važi i kod drugih perioda pecanja a samim tim i tokom jesenjeg perioda, jer se na kosini zadržava njegova prirodna hrana a naravno i naš spod mix ako bacamo pod takvim uglom da hrana nema gde da ode (ako je reka u pitanju). Na početku pecanja sisteme je idealno raširiti po celoj kosini (sprud, banak...) kako bismo mogli lakše odrediti na kojoj dubini šaran najviše jede. Ukoliko je kosina od 2 pa sve do 5 metara dubine, a šaran dolazi na isti štap koji je napr. na 2-3m, to nam daje informaciju da bi trebalo barem još jedan štap pomeriti na taj deo, svaka naredna riba nam potvrđuje informaciju gde se šaran hrani, samim tim hranu i sisteme pomeramo na taj deo kako bismo ostvarili što bolje rezultate. Većina ribolovaca je lenja i ne prati ili ne želi da prati ovakve informacije, ali ovo je vrlo lako primeniti, i što je najbitnije do nas je da li ćemo upecati više ribe ili ćemo ipak ceo dan sedeti na vodi bez udaraca misleći da šaran tog dana ne jede.

Odabir hrane tokom ovog perioda je sličan kao i kod letnjeg perioda, boile 20mm daju najbolje rezultate, jer se šaran još uvek aktivno hrani, spod mix treba da sadrži tigrov orah kao izuzetno kvalitetan izvor makronutrijenata, sa aromom ne možemo pogrešiti, bilo da je u pitanju voćna, kremasta ili mesna varijanta, naravno ovo govorimo za arome naše proizvodnje, jer su testirane na većini naših voda tokom svakakvih vremenskih uslova i godišnjeg doba kako bismo imali najpreciznije rezultate o uspešnosti istih.

🍁 Sredina Jeseni:
Sredina jeseni je period kada svaki šarandžija koristi svoje slobodno vreme da bude na vodi, jer je ovo period kada šaran najviše jede, hvataju se najveći (kapitalni) primerci, ukoliko taktiku pecanja prilagodimo takvim uslovima. Ovo je period kada je voda u opsegu 10-18°C, kako dani prolaze, tako se voda sve više i više hladi, a samim tim šaran dobija signal da dolazi zima. Prirodna hrana se pomera sa plićih delova u dublje delove reka i jezera – a za njom i šaran. Na manjim vodama dubina treba da bude 4-6m, dok na velikim vodama od 7-8m pa sve do 10-15m, obavezno sa panjevima i granjem. Noću šaran izlazi na nešto pliće delove i čistine, dok se danju hrani u malo većoj dubini, svakako oko granja i panjeva. Period mladog i punog Meseca su najbolji periodi za pecanje, jer se tada javljaju najveći primerci. Detaljnije o Mesečevim menama pročitajte klikom na OVDE.

Što se hrane i spod mixa tiče, vrlo je bitno napomenuti da je ovo period kada treba barem za 30% smanjiti količinu hrane, pogotovo tigrovog oraha, jer prekomerna količina hrane tokom ovog perioda može dati kontra-efekat, da imamo ribu na hranilištu, ali ne i na štapu ili ne tako često koliko bi trebalo da imamo, ovo pogotovo važi kada temperatura vode padne ispod 14-15°C. Period pripreme mesta treba da traje 2-3 dana pre početka pecanja, sa količinom od 5-7kg spod mixa ili 1.5kg boila po danu, a tokom ribolova idealno je bacati po 3-4 šake na svaka 2-3 sata ili nakon svakog udarca. Šaran uvek diktira tempo hranjenja. Više šarana = Bacamo više hrane. Što se mamka tiče, promer boile polako menjamo sa 20mm na 16mm, tigrov orah svakako kao mamak je još uvek odličan sa različitim kombinacijama aroma, jafa, river gammarus i scopex na vrhu liste aroma koje daju najbolje rezultate, ali i čokobanana i jagoda kao voćno-kremaste varijante za hladniji period godine zbog svog sastava koji se mnogo bolje širi u hladnoj vodi, daje bolji signal šaranu kroz hladniju vodu zbog svoje pH vrednosti.

🍂 Kraj Jeseni:
Kraj jeseni ili početak zime je period kada voda pada ispod 10°C, što značajno usporava metabolizam šarana, ovaj period podseća na rano proleće, aktivnost ribe je niska, aktivnost ribe možemo očekivati tokom toplijih dana ili danju kada imamo najveću toplotu, što će trajati neka 2-3-4 sata (od 11h do 15h), a šarana možemo očekivati na platoima. Ovakav period često nije isplativ za pecanje u smislu da ne treba čekati šarana ceo dan i noć ako jede tokom dana par sati i to jako male količine hrane tek toliko da namiri svoje potrebe za nutritivnim vrednostima.

Sa hranjenjem treba biti izuzetno pažljiv, kao i kod prolećnog ribolova, šećerac, pelet (za šarana, ne za belu ribu), stari kukuruz koji je jako dobro skuvan, toliko da se 90-95% zrna raspada, bez tigrovog oraha ili vrlo malo, samleven tigrov orah u PVA kese može biti odlična varijanta. Što se mamaka tiče, ovo može biti odličan period za različita testiranja, gumeni kukuruz, boila ali 14-16mm promer maximum, pop up boile, Carpologic aroma jagode i čokobanane su sigurne opcije proverene i dokazane već desetak godina na svim našim divljim i komercijalnim vodama.

- - - - - - - - - - -

📢 Bitno
Kada govorimo o početku, sredini ili kraju jeseni, to se ne odnosi konkretno na koji je mesec u pitanju (septembar, oktobar, novembar ili decembar), već na temperaturu vode. Nemojte taktiku prilagođavati na osnovu toga da li je septembar ili novembar, već na osnovu toga koja je temperatura vode, jer ribi ništa ne znači koji je mesec u godini. Jasno je da ako je novembar u pitanju, trebalo bi biti hladnije, ali kao što se već više godina pokazalo, pecanje šarana moguće je i tokom decembra, jer vrlo često imamo temperaturu vode veću nego pre 10 godina u novembru, zato je u ovom blogu jasno napisano o kojoj temperaturi vode govorimo.

- - - - - - - - - - -

A ako se opredelite za proizvode koji su provereni na NAŠIM divljim vodama, a ne na Holandskim ili Engleskim vodama, najčešće komercijalnim, u daljem tekstu ćemo vam dati najbolje savete za koje garantujemo odlične rezultate.

👌 Boile su uvek najbolji mogući izbor, bez razmišljanja, jer je to nutritivno balansirana hrana šaranu, izuzetno kvalitetnih komponenti, uvek sveže i bez konzervansa. Pecanje na boile ne podrazumeva staviti boilu na dlaku i čekati ribu bez hranjenja ili u moru kukuruza očekivati da šaran pronađe baš tu jednu kuglicu, već taktiku treba pravilno prilagoditi, što podrazumeva pravilno hranjenje. Boile su skupe, ali daju zasigurno najbolje rezultate. To “govore” godine i godine ponovnog testiranja, krupniji primerci će uvek odabrati kvalitetnu boilu, i to nije pretpostavka već informacija zasnovana na statistici.

Kvalitetna domaća boila na žalost mora da košta, jer osim što zahteva veliki broj komponenti, te komponente moraju biti kvalitetne kako bi boila dala željene rezultate. Zamena za boilu je tigrov orah i kukuruz, ali evo boile koje su odlične za jesenji period:

- Baka & Salmon
- Strawberry & Salmon
- River Gammarus
- Neutral (u kombinaciji sa bait boosterom)

Kliknite OVDE ako želite pročitati blog na temu kako do vrhunskih rezultata pecanjem na boile.

A oni koji pecaju na kukuruz i tigrov orah, što svakako nije ništa loše, mogu se ostvariti odlični rezultati i bez boila, preporuka je spod mix tretirati sa amino boosterom, baš zbog razloga koji odvaja boile od spod mixa, a to je nedostatak nutritivnih vrednosti u spod mixu, dodavanjem amino booster-a pojačavamo makronutrijente, dodajemo izazivače gladi i zaslađivače, što nam pomaže da zainteresujemo ribu za hranom, zadržimo ribu, a samim tim i upecamo mnogo više ribe nego bez upotrebe amino boostera.

To je opširna tema, ali je jako bitna, zato Vam preporučujemo da detaljno pročitate o amino boosterima klikom na OVDE.

Bistro Šarandžije!

.
.
.

📃 Ovo su ostali blogovi koje Vam preporučujemo da pročitate, klikom na temu koja Vas interesuje otvoriće Vam se blog sa detaljnim objašnjenjem:

👉 Pecanje Šarana Na Kukuruz

👉 Pecanje Šarana Na Tigrov Orah

👉 Pecanje Šarana Na Boile

👉 Kako Utiču Mesečeve Mene Na Pecanje Šarana?

👉 Opadanje i Porast Vode - Kako Utiče Na Šarana?

👉 Pecanje Šarana Na Proleće

👉 Kako Pravilno Spremiti Spod Mix?

👉 Kako izbeći cverglana? (patuljasti som, amerikanac)

👉 Šta je to i kako se koristi Amino Booster?

👉 Šta je to i kako se koristi Bait Booster?

👉 Opasnost po Riblji Fond koju mnogi ne prepoznaju?!

👉 Pecanje Šarana Na Jesen

👉 Tajne Pecanja Amura

Ostavite komentar