Vaša korpa

Tajne Pecanja Amura 🎣❓

Tajne Pecanja Amura 🎣❓

Nov 19, 2024

0 komentara

📌 Iako je osnova pecanja amura vrlo slična kao i kod pecanja šarana, ipak treba naglasiti neke vrlo bitne razlike koje nam mogu pomoći ukoliko želimo selektovati amura. U ovom blogu ćemo ukratko objasniti kako ciljano pecati amura sa što boljim uspehom. Pročitajte od početka do kraja, jer neki od ovih saveta će Vam zaista poboljšati rezultate na vodi.

👉 Za početak, najbitnije je pomenuti i zapamtiti da je amur biljojed a šaran mesojed. Šaranova ishrana se uglavnom zasniva na “mesu” (rakovi, školjke, gamarusi…) iako se najviše peca na kukuruz, ali istina je da je to njemu sporedna hrana, dok kada govorimo o ishrani amura, glavna ishrana je biljnog porekla.

📍 Prvo i najbitnije za uspešan lov amura neophodno je pronaći lokaciju na kojoj amura ima. Jedan od pokazatelja je svakako trska, gde ima trske tu možemo očekivati i amura, zatim sporiji tok, dno koje je peskovito, šljunak ili glina sa dubinama od 2-4m su idealne pozicije za ovu ribu. Često ovu ribu možemo dobijati na “otvorenom” prostoru i sa većim dubinama a ne u panjevima, čak i tokom borbe ova riba neće bežati u granje i panjeve, što nam daje prednost i veću verovatnoću da ribu izvadimo napolje.

🌽 Amur dnevno može da pojede hrane onoliko koliko je i težak, što je značajno više od šarana, ali i mnogo brže raste naspram drugih riba, zato često možemo videti da ribolovci pecaju krupnije primerke amura od 10+ kg, pa čak i one od 20 do 30 kg. Ovo nam govori da kada imamo jato amura na hranilištu, vrlo je teško “apsorbovati” takav nalet i da je neophodno bacati mnogo hrane, pogotovo ako je u pitanju samo kukuruz bez tigrovog oraha. Čim dobijemo prvog amura, to nam je signal da je riba na hranilištu i da treba baciti bar 3-5kg spod mixa, a vrlo često ni 10kg neće biti mnogo, pogotovo ako su krupni primerci u pitanju, jer kao što je gore napisano jedu hranu čak i do 100% svoje težine. Ako je 5-10 riba na hranilištu, 5kg spod mixa nestane za 15-30 minuta, ako više nema hrane, jato ide dalje. Da ponovimo, AMURA TREBA HRANITI kada znamo da je na hranilištu. Zato ako Vam je cilj da pecate amura, spremite desetine kilograma hrane za bacanje čak i u toku jednog dana ako je amur pri apetitu.

⛅ Tokom hladnijeg dela godine amura je jako teško upecati, slično kao i šarana, jer kada temperatura vode padne ispod 12°C metabolizam se značajno usporava i hrani se tek toliko da preživi zimu i dočeka proleće kada počinje intezivno da se hrani, pa sve do jeseni. Najveću aktivnost možemo očekivati tokom toplijih dana (proleće i leto) kada temperatura vode dostiže 18-27°C.

🎣 Što se tiče mamaca za udicu (dlaku), najbolje rezultate daju mamci kao što su tigrov orah i kukuruz u kombinaciji sa podizačem, gumenim kukuruzom ili u nekim slučajevima pop up boilom arome choco banana, kokos, caramel, jafa, ananas ili scopex. Kukuruz ili tigrov orah koji se dipuju sa navedenim bait boosterima daju najbolje rezultate, čak 20-50% više u odnosu na pecanje bez aroma, što dovoljno govori o tome koliki uticaj bait booster-i imaju na ribu. Što se tiče tigrovog oraha i podizača, preporučujemo Vam da odgledate ovaj video klip, jer je ovo najbolji način da kombinujete podizač i tigrov orah a da amur ne primeti prevaru. Kliknite OVDE. Mnogi ribolovci stavljaju u spod mix grašak a samim tim i na dlaku naređaju 5-6 zrna graška, nekome to daje rezultate, dok neko govori da je dobijao mnogo više amura na standardne mamce kao što su tigrov orah i kukuruz. U svakom slučaju treba testirati pa prilagoditi taktiku svakoj vodi pojedinačno.

🥦 Ono što nikako ne smemo zapostaviti je spod mix. Već smo spomenuli koliko hrane amur može da pojede, to nam dovoljno govori da moramo obratiti pažnju da naše hranilište nikada ne ostane bez hrane. Amur brzo svari i izbacuje hranu, samim tim se vrlo često vraća na hranilište, a da bismo još više stimulisali varenje hrane dodavanjem amino booster-a postižemo mnogo brže varenje hrane, jer amino booster-i sadrže prirodne komponente idealno izbalansirane ne samo za brže varenje hrane i izgladnjivače, već i aromu koja daje fantastičan ukus i miris spod mix-u, ali napravljenu tako da ne otera divlju ribu sa hranilišta, već zainteresuje i zadrži na hranilištu. Bitno je napomenuti da govorimo o divljoj ribi, jer je ogromna razlika kako riba iz ribnjaka i divlja riba reaguje na arome.

Detaljnije o tome kako amino i bait boosteri utiču na ribu pročitajte u sledećim blogovima, ali ne samo to već pročitajte i kako se pravilno sprema spod mix, bilo da je to kukuruz ili tigrov orah, verujemo da će Vam ti saveti biti korisni, jer je to jedan od najbitnijih faktora u ribolovu.

Bistro!

.
.
.

📃 Ovo su ostali blogovi koje Vam preporučujemo da pročitate, klikom na temu koja Vas interesuje otvoriće Vam se blog sa detaljnim objašnjenjem:

👉 Pecanje Šarana Na Kukuruz

👉 Pecanje Šarana Na Tigrov Orah

👉 Pecanje Šarana Na Boile

👉 Kako Utiču Mesečeve Mene Na Pecanje Šarana?

👉 Opadanje i Porast Vode - Kako Utiče Na Šarana?

👉 Pecanje Šarana Na Proleće

👉 Kako Pravilno Spremiti Spod Mix?

👉 Kako izbeći cverglana? (patuljasti som, amerikanac)

👉 Šta je to i kako se koristi Amino Booster?

👉 Šta je to i kako se koristi Bait Booster?

👉 Opasnost po Riblji Fond koju mnogi ne prepoznaju?!

👉 Pecanje Šarana Na Jesen

👉 Tajne Pecanja Amura

Ostavite komentar